Metoda Low Pressure Fitness – hipopresja: definicja, korzyści i 5 łatwych ćwiczeń

utworzone przez | 21 lip 2023

 two jaeCiąża i macierzyństwo to niesamowite doświadczenia pełne radości i transformacji, ale mogą również wiązać się z wyzwaniami, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie i formę. Low Pressure Fitness – techniki hipopresyjne oferują nieocenione wsparcie dla mam, które chcą  wzmocnić mięśnie głębokie (CORE) w tym mięśnie dna miednicy po porodzie.

Dzięki holistycznemu podejściu, które obejmuje masaż brzucha, rozluźnianie punktów spustowych, rozciąganie, pracę z oddechem i postawą oraz gwizdkiem oporowym Winner Flow mój nowy program Hipopresja po ciąży  dla mam skutecznie przygotowuje mięśnie do ćwiczeń i Twoje ciało jest gotowe na codzinne zmagania (świadoma praca mięśni CORE, podnoszenie rosnących maluchów, noszenie wszelkiego rodzaju sprzętów dla dzieci, długie siedzenie  podczas karmienia, przytulania lub drzemki ).

Ćwicz razem ze mną i przekonaj się jak mój Program dla Mam  wesprze Twoje ciało po ciąży – rehabilituje zmiany jakie zaszły w twoim ciele w obszarze miednicy  oraz jamy brzusznej. Co więcej, skupienie się na zdrowiu dna miednicy odgrywa kluczową rolę w poprawie funkcjonowania twoich organów wewnętrznych takich jak  pęcherza i jelit, zmniejszając prawdopodobieństwo problemów z nietrzymaniem moczu, które często występują w czasie ciąży i po jej zakończeniu.

 

Nieważne ile czasu upłynęło od ostatniej ciąży – może być to 3 miesiące a może być nawet 10 lat. Ważne żeby spróbować – jeżeli zastanawiasz się od czego bezpiecznie zacząć to ta sesja- Hipopresja po Ciąży jest właśnie dla Ciebie.

Nauczysz się:

  • Mobilizacji blizny po cesarskim cięciu – nigdy nie pracowałaś ze swoją blizną i jej okolicą lub jesteś kilka tygodni po porodzie i zastanawiasz się jak właściwie zacząć masaż oraz jak pracować z blizną używając bańki próżniowej – silikonowej to tutaj znajdziesz odpowiedź.
  • W jaki sposób i dlaczego warto dodać gwizdek do ćwiczeń na mięśnie brzucha i dna miednicy. Jeżeli nie masz gwizdka – spokojnie może w domu wykorzystać zwykłą słomkę do napojów – chodzi o to aby efektywniej pracować z mięśniami głębokimi brzucha.
  • Jak poprawnie wykonywać praktykę Hipopresji – Low Pressure Fitness u siebie w domu i dlaczego jest ona tak bardzo pomocna kobietom szczególnie aby zapracować z brzuchem po ciąży.

Program kładzie szczególny nacisk na następujące kluczowe aspekty pomagające w powrocie do zdrowia:

Wzmocnienie powięzi: Strukturalna poprawa napięcia mięśni brzucha, obwodu talii oraz integralności powięzi brzucha i miednicy to kluczowe aspekty, które odblokowują lepsze wsparcie narządów i stabilizację kręgosłupa. Te fundamentalne zmiany mogą zrewolucjonizować zdrowie mięśni brzucha i dna miednicy, umożliwiając lepsze radzenie sobie z istniejącymi schorzeniami i leczenie ich.

Regulacja ciśnienia w jamie brzusznej:  Wzrost ciśnienia śródbrzusznego, często odczuwane podczas czynności takich jak siedzenie, w związku z problemami trawiennymi, ciążą lub intensywnymi sportami, można złagodzić poprzez specyficzny trening oddechowy i ekscentryczny trening tułowia technikami hipopresji, które maja pozytywny wpływ na proces rehabilitacji i gojenia.

 Zdrowie dna miednicy: Program ten, troskliwie i precyzyjnie zajmując się mięśniami głebokimi (CORE) w tym  i dna miednicy, pomagają poprawić ich funkcjonowanie, aktywację i witalność. Dzięki takiemu podejściu możliwa staje się zauważalna poprawa funkcjonowania pęcherza i jelit, a także większa satysfakcja seksualna, co przyczynia się do odnowienia poczucia pewności i komfortu.

Wsparcie narządów: Poprzez budowanie centralnej stabilizacji oraz regulacji ciśnienia śródbrzusznego Sesja Hipopresja po Ciąży  prowadzi do zauważalnej poprawy trawienia, metabolizmu i regulacji hormonalnej. Gdy Twoje narządy znajdą optymalną pozycję, proces gojenia przyspiesza, tworząc środowisko sprzyjające ogólnemu samopoczuciu i witalności.

 

Bardzo serdecznie zapraszam Cię do spróbowania LPF | Sesja online LPF po ciąży

w zaciszu własnego domu. Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju oraz maty do ćwiczeń.

 

 Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza. Trening wykonujemy co drugi dzień a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

 

 

Czy jesteś świeżo upieczoną mamą, która chce wrócić do sylwetki sprzed ciąży, czy sportowcem, który chce poprawić swoje wyniki? Ćwiczenia Low Pressure Fitness pomogą Ci zarówno wzmocnić twoje mięśnie CORE, ale także uzyskać wiele innych benefitów dla twojego zdrowia.

 

Techniki hipopresyjne wywodzą się z technik oddechowych i w latach 80 w Hiszpanii były bardzo często wykorzystywane jako element terapii kobiet po porodzie szczególnie w schorzeniach takich jak rozejście mięśni brzucha oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Metoda Low Pressure Fitness

Mówiąc najprościej, metoda Low Pressure Fitness to łagodna praktyka ruchowa – wykorzystująca znajomość połączeń anatomicznych –  przebiegu długich łańcuchów mięśniowo – powięziowych dla lepszej aktywacji mięśni CORE.

Podczas praktyki LPF są wykonywane specyficzne – techniki oddechowe – nazywane manewrami hipopresyjnymi. Sam manewr polega na wykonaniu bezdechu – podczas którego, dochodzi do zasysaniu przedniej ściany brzucha przy jednoczesnym otwieraniu klatki piersiowej. 

Wygląda to bardzo spektakularnie. Podczas manewru dochodzi do samoistnej aktywacji mięśni głębokich w tym mięśni brzucha – odpowiedzialnych za regulację ciśnienia śródbrzusznego.

Z powyższego powodu hipopresja jest doskonałym uzupełnieniem terapii uroginekologicznej szczególnie u osób które mają problem z mimowolna aktywacja mięśni dna miednicy oraz tych z obniżeniem narządów miednicy mniejszej.

Ważne aby metody Low Pressure Fitness uczyć się od specjalistów gdyż szczególnie podczas nauki metody bardzo ważna jest poprawna technika gdyż łatwo jest wykonywać ćwiczenia niepoprawnie poprzez napinanie mięśni brzucha – co daje odwrotny efekt tj. znacznie obciąża mięśnie dna miednicy i wypycha trzewia w dół zamiast je unosić w kierunki klatki piersiowej.

Korzyści metody Low Pressure Fitness

Oprócz dużej ilości korzyści ćwiczeń hipopresyjnych w dysfunkcjach dna miednicy u kobiet po porodzie. Istnieje wiele dodatkowych korzyści związanych z tymi ćwiczeniami oddechowymi, w tym:

  • Zwężenie tali i wzmocnienie głębokich mięśni stabilizujących

  • Zmniejszenie rozejścia mięśni brzucha – poprzez napięcie kresy białej

  • Wzmocnienie mięśni dna miednicy

  • Mobilizacja blizn i zrostów w jamie brzusznej (cesarskie cięcie, zabiegi laparoskopowe i operacyjne)

  • Mobilizacja zrostów w Endometriozie

  • Wspomaga odpływ żylny i limfatyczny – redukcja obrzęków kończyn dolnych

  • Wspomaga pracę trzewi przy chronicznych zaparciach

  • Wspomaga terapię przy obniżeniach narządów rodnych

  • Redukuje napięcie w ciele – poprzez wpływ na układ autonomiczny – oddech przeponowy – stymuluje  wyciszający – układ parasympatyczny

  • Jest doskonałą formą profilaktyki dla zdrowia intymnego kobiet

5 ćwiczeń hipopresyjnych, które możesz wykonywać w domu

Chociaż wymagają kontroli, nie są trudne dla ciała i można je wykonać w zaciszu własnego domu bez potrzebnego sprzętu.

Ćwiczenia mają na celu skupienie się na mięśniach dna miednicy i brzucha. Oddychanie jest kluczowym elementem, a przepona jest centralnym punktem, ponieważ pomaga aktywować mięśnie brzucha, które poprawiają wygląd oraz funkcję brzucha. Ważne jest, aby zwracać uwagę na każde ćwiczenie, aby upewnić się, że wykonujesz je poprawnie. Z czasem staną się bardziej naturalne.

Podstawowe ćwiczenie, niezależnie od pozycji, rozpoczyna się od wykonania następujących kroków:

  • Plecy powinny być proste. Pomyśl o swojej postawie tak, jakbyś próbował urosnąć.
  • Z opuszczonym podbródkiem, wydłużając szyję i kręgosłup, oddychaj przez nos, tak jak robisz to naturalnie. Następnie wypuść całe powietrze, aż brzuch sam się skurczy, jak zwykle.
  • Następnie wykonaj manewr hipopresyjny – czyli po całkowitym wydechu – wstrzymaj powietrze na kilka sekund –  podczas bezdechu wykonaj ruch – „otwierania dolnych żeber”  – czyli ten sam ruch, który wykonujesz podczas oddechu przeponowego i przytrzymaj bezdech przez kilka sekund
  • Następnie wróć do normalnego oddychania
  • Powtórz manewr 3-4x

 

Możesz wykonać tę technikę kilka razy w następujących pozycjach:

Ćwiczenie 1: Siad skrzyżny

Usiądź na podłodze na krzyż lub z wyprostowanymi nogami. Połóż ręce na kolanach, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi oddychania hipopresyjnego.

Ćwiczenie 2: Pozycja mostu

Połóż się na plecach z ugiętymi nogami i rękami wzdłuż tułowia. Opuść podbródek, następnie postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi oddychania hipopresyjnego.

Ćwiczenie 3: Pozycja leżąca

Połóż się na plecach, dłonie wzdłuż ciala . Podczas wykonywania technik oddychania wydlużaj osiowo kręgosłup.

Ćwiczenie 4: Stanie i pochylanie się do przodu

W pozycji stojącej z rozstawionymi stopami, lekko ugnij kolana. Połóż dłonie na nogach tuż nad kolanami, jednocześnie zginając tułów. Zegnij plecy lekko do przodu, pozwól, aby ciężar ciała opadł w kierunku stóp, a następnie wykonaj ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenie 5: Pozycja  klęku podpartego

W pozycji klęku podpartego ustaw przedramiona pod barkami, kolana pod biodrami – osiowo wydłluż kręgosłup – upewnij się, że łokcie są równoległe do ramion i aktywuj ramiona.  Utrzymaj tę pozycję podczas wykonywania techniki oddychania

Niektóre pozycje mogą być łatwiejsze niż inne lub dawać lepsze wyniki. To zależy od osoby, więc możesz wypróbować kilka i mieszać i dopasowywać.

Wskazówki dotyczące ćwiczeń hipopresyjnych

Kluczem do działania hipopresyjnych praktyk oddechowych jest upewnienie się, że robisz to dobrze.

  • Manwery hipopresyjne to nie wszystko – to tylko element metody Low Pressure Fitness. Podczas ćwiczeń hipopresyjnych najważniejsza jest postawa i oddychanie. Jeśli wykonujesz ćwiczenie prawidłowo, powinieneś zobaczyć wystający obojczyk i pępek przesuwający się w kierunku kręgosłupa. Ćwicz przed lustrem.
  • Nie powinienaś być w stanie mówić podczas wykonywania ćwiczenia, jeśli jest ono wykonywane poprawnie.
  • Aby uzyskać najlepsze wyniki, ćwicz kilka razy w tygodniu.
  • Kiedy dopiero zaczynasz, musisz skupić się na każdym kroku. W końcu twój mózg zapamięta kroki, a ćwiczenia staną się bardziej naturalne.
  • Możesz wykonywać te ćwiczenia w domu lub relaksując się na plaży. Łatwo to zrobić poza domem!
  • Nie wykonuj ćwiczeń hipopresyjnych bezpośrednio po jedzeniu lub tuż przed snem.
  • Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać ćwiczeń hipopresyjnych!
  • Ćwiczenia hipopresyjne są wystarczająco łatwe dla każdego i mogą zapewnić relaks.
  • Po porodzie zaleca się 6 tygodni rekonwalescencji. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem stosowania metod hipopresyjnych w celu poprawy mięśni dna miednicy.
  • Jeśli odczuwasz ból stawów lub mięśni, możesz modyfikować ćwiczenia według potrzeb.
  • Nie zapomnij o normalnym wdechu i wydechu przed każdym ćwiczeniem. dy manewr rozpoczynasz po pełnym wydechu
  • Zacznij od małymi krokami. Liczba powtórzeń i czas wstrzymywania oddechu mogą się zwiększać, gdy ćwiczysz coraz więcej.

Metoda Low Pressure Fitness może być używana przez prawie każdego lecz ważne jest aby rozpoczęciem samodzielnej praktyki skonsultować się z Instruktorem metody Low Pressure Fitness. 

Chociaż oddychanie jest naturalne, kontrolowane ćwiczenia oddechowe mogą przynieść wiele wspaniałych korzyści dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Sesja początkująca LPF – wszystko to co musisz wiedzieć aby bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia z metodą Low Pressure Fitness u siebie w domu. 

 

Czyli  coś o co pytałyście już od dłuższego czasu … wreszcie jest dostępne Online – bez limitu czasu – kupujesz dożywotni dostęp do nagrania.

 

Jako jedyna certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

  1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
  2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
  3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
  4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

0 komentarzy

Jak rozpocząć trening hipopresyjny

Jak rozpocząć trening hipopresyjny

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem praktyki.   Oddychanie hipopresyjne odnosi się do praktyki oddychania, w której naprzemiennie ćwiczymy oddychanie dekompresyjne i bezdech. Trening hipopresyjny Low Pressure Fitness to łączenie oddychania hipopresyjnego z...

Dlaczego Low Pressure Fitness dla biegaczy

Dlaczego Low Pressure Fitness dla biegaczy

Ze względu na dużą liczbę korzyści, jakie zapewnia dla zdrowia i sprawności fizycznej, Low Pressure Fitness (LPF) jest obecnie doskonałą opcją uzupełniającą twój dotychczasowy trening. LPF to globalny system treningu posturalnego i oddechowego związany z regulacją...

0 komentarzy

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.