Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów fizycznych i psychicznych występujących u kobiet na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. Każda z nas może znosić PMS inaczej, ale w większości przypadków towarzyszące mu symptomy powodują dyskomfort. Mogą też utrudniać codzienne funkcjonowanie.
PMS – objawy
Objawy występujące przy PMS możemy podzielić na:
- fizyczne – dotyczące naszego ciała
- oraz psychiczne – związane przede wszystkim z emocjami, ale nie tylko.
Psychiczne objawy PMS
Niestety w przypadku psychicznych objawów PMS stereotypy są uzasadnione. Zespół napięcia przedmiesiączkowego wywołuje u wielu kobiet symptomy uciążliwe nie tylko dla nich samych, ale też dla osób z ich otoczenia. Możemy zaliczyć do nich m.in.:
- wahania nastroju,
- zwiększoną drażliwość,
- izolację społeczną,
- problemy z koncentracją,
- problemy ze snem,
- zmiany apetytu.
Fizyczne objawy PMS
Objawy związane z nastrojem to jednak nie wszystko. Przed miesiączką część kobiet odczuwa także szereg symptomów fizycznych, które mogą dodatkowo nasilać drażliwość. Zaliczamy do nich m.in.:
- ból brzucha,
- ból pleców,
- ból głowy,
- powiększone i wrażliwe piersi,
- zaparcia i gazy,
- ból i puchnięcie nóg,
- ból stawów i mięśni,
- przyrost masy ciała.
Za objawy PMS odpowiedzialna jest przede wszystkim zmiana poziomu hormonów w organizmie – m.in. estrogenów i progesteronu. Do symptomów związanych z wahaniami nastroju przykłada się także obniżony poziom serotoniny.
Warto pamiętać, że stres, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Objawy PMS – jak sobie radzić?
O ile zmiany zachodzące w naszym ciele podczas cyklu menstruacyjnego są nie do przejścia, tak możemy złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, unikając rzeczy, które mogłyby potencjalnie powodować ich nasilenie.
Jak pisałam wyżej, negatywny wpływ na nasz organizm (szczególnie podczas PMS!) ma stres, nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu. Nie pozostaje nam nic innego, jak – w miarę możliwości – wykluczenie ich z naszego życia.
Pojawianie się w naszym życiu stresu nie zawsze jest zależne od nas – doskonale wiem, że nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie omijać stresujące sytuacje. Dlatego warto wdrożyć proste metody radzenia sobie ze stresem, które jesteśmy w stanie zastosować samodzielnie, w domowym zaciszu – np. techniki oddechowe czy medytacja.
Warto zadbać też o zapewnienie sobie odpoczynku. Odpowiednia ilość snu w chłodnym, dobrze wywietrzonym pomieszczeniu to podstawa. Miłym dodatkiem mogą być gorące kąpiele, czytanie książek czy słuchanie muzyki relaksacyjnej.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę. Szczególnie przed miesiączką warto zrezygnować ze spożywania nadmiernej ilości kofeiny, soli, tłuszczów nasyconych i produktów wzdymających. Warto za to zwiększyć spożycie owoców i warzyw oraz białka roślinnego.
Czas na moją ulubioną część – aktywność fizyczna. Podczas PMS powinna być przede wszystkim stosunkowo lekka i dopasowana do naszych upodobań. Warto zastanowić się nad joggingiem, pływaniem lub Low Pressure Fitness, które przyniosą ulgę w bólu brzucha i pleców.
Co ćwiczyć przed okresem? LPF hipopresja
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie fizyczne oraz psychiczne jest niepodważalny. Ruch – dopasowany do naszych predyspozycji i upodobań – pomaga uporać się z bólami, zwiększyć wytrzymałość organizmu oraz walczyć ze stresem.
Jako najbardziej skuteczne w tym kontekście wymienia się ćwiczenia aerobowe oraz relaksacyjne – np. joga i LPF hipopresja, będąca połączeniem technik oddechowych oraz prostych ćwiczeń posturalnych. Ćwiczenia oddechowe pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem i redukować go, co także ma pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Warto pamiętać, że Low Pressure Fitness to praca nad mięśniami głębokimi brzucha i mięśniami dna miednicy, które mają duży wpływ na wiele kobiecych dolegliwości, m.in. bolesne miesiączki.
Dobrym pomysłem jest – w miarę własnych możliwości – połączenie ćwiczeń aerobowych z relaksacyjnymi, które pozwalają organizmowi wyciszyć się i zregenerować po bardziej intensywnej aktywności. Jeśli chcesz zawalczyć z objawami PMS przez aktywność fizyczną i zastanawiasz się, co ćwiczyć przed okresem, wypróbuj nową formę treningu o niskiej intensywności – LPF hipopresja. Zobacz nagranie mojej sesji treningowej LPF na bolesne miesiączki, bolesne współżycie i endometriozę.