LPF, joga i pilates są ze sobą często porównywane. Czy rzeczywiście są aż tak podobne? Poznaj ich cechy wspólne oraz różnice i dowiedz się, dlaczego warto łączyć je ze sobą.
LPF, joga a pilates – różnice i podobieństwa
Zacznijmy od tego, czym te techniki się różnią, na ile są podobne i w jakim stopniu się uzupełniają. To bowiem powinno być punktem wyjścia do dyskusji o tym, czy warto łączyć te praktyki, czy lepiej wybrać tylko jedną z nich.
Trzy dyscypliny, wiele podobieństw
Warto zacząć od tego, że manewr hipopresyjny wykorzystywany w metodzie LPF wywodzi się właśnie z jogi – a konkretnie z praktyki o nazwie uddiyana bandha, skupiającej się na oddechu i bezdechu.
Zarówno LPF, jak i joga oraz pilates są holistycznymi metodami treningowymi. Oznacza to, że wszystkie trzy skupiają się na całościowej kontroli ciała, a nie tylko na jednym konkretnym obszarze.
Każda z tych dyscyplin kładzie duży nacisk na technikę i precyzję wykonywania ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą proste, statyczne asany, czy nieco bardziej rozbudowane i wymagające pozycje – najważniejsza jest dokładność, skupienie się na oddechu oraz odpowiedniej postawie ciała.
LPF, joga a pilates – różnice
Jeśli natomiast chodzi o różnice – jest ich naprawdę niewiele. Warto jednak wymienić wśród nich statyczność jogi i o wiele większy dynamizm LPF i pilatesu. Dwie ostatnie dziedziny wymagają nieco więcej siły i precyzji. Obydwie mają też taki sam cel: zrównoważenie ciśnienia w jamie brzusznej.
Korzyści z ćwiczeń
Pokazałam Ci już podobieństwa i różnice między LPF, jogą i pilatesem – czas pochylić się nad tym, jakie korzyści mogą dać nam poszczególne ćwiczenia i czy uzupełniają się w taki sposób, aby łączenie ich ze sobą było uzasadnione.
Joga jest mocno związana z filozofią hinduizmu – to nie tylko ćwiczenia, ale też medytacja i praca mentalna. Jej celem jest budowanie świadomości swojego ciała, kontrola oddechu oraz zwiększenie koncentracji. Oprócz wzmocnienia ciała i poprawy wydolności powinna wprowadzić do naszego życia nieco spokoju i harmonii.
Pilates o wiele bardziej skupia się na sferze fizycznej. Nic dziwnego – początkowo był bowiem formą rehabilitacji żołnierzy, która przyspieszała ich powrót do sprawności. W ramach tego treningu wykorzystujemy ciężar własnego ciała, co pozwala zwiększyć siłę i wytrzymałość organizmu.
I w końcu LPF, czyli połączenie treningu posturalnego i oddechowego. Celem tej praktyki jest przede wszystkim praca z mięśniami brzucha oraz mięśniami dna miednicy. Wzmocnienie ich powoduje poprawę postawy oraz zwiększenie wytrzymałości. Wspiera też w walce z „kobiecymi problemami”, bólami pleców oraz problemami z trawieniem czy wypróżnianiem się.
Można śmiało powiedzieć, że LPF, joga i pilates doskonale się uzupełniają. Ich połączenie gwarantuje poprawę elastyczności i wydolności ciała, wzmocnienie i zwiększenie siły, a także korzystny wpływ na postawę, oddech oraz mięśnie core.
Czy warto łączyć LPF, jogę i pilates?
Wiele razy wspominałam, że Low Pressure Fitness warto łączyć z innymi rodzajami aktywności fizycznej. Hipopresja LPF świetnie poprawia wydolność biegaczy oraz jest doskonałym dopełnieniem i zrównoważeniem intensywnych ćwiczeń siłowych.
No dobrze, ale dlaczego warto łączyć LPF, jogę i pilates – dyscypliny bardzo do siebie podobne?
Pierwszym argumentem jest zwiększenie różnorodności ćwiczeń i połączenie statycznego, wyciszającego treningu (joga) z nieco bardziej dynamicznymi ćwiczeniami (pilates i LPF). Treningi tymi trzema sposobami są do siebie zbliżone, ale pomagają osiągać różne cele. Czemu nie połączyć korzyści płynących z nich wszystkich, zamiast ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju ćwiczeń?
Po drugie, LPF zwiększa wydolność i ułatwia wykonywanie innego rodzaju ćwiczeń. W tym wyciszającej, rozciągającej jogi oraz wymagającego nieco więcej siły pilatesu. Praktyka hipopresji LPF pozwala nie tylko osiągać lepsze wyniki w bieganiu czy podnoszeniu ciężarów. Lepiej przygotowuje ciało do jogi oraz pilatesu (szczególnie, jeśli masz siedzący tryb życia).
Po trzecie, zarówno LPF, joga jak i pilates to spokojne ćwiczenia, bezpieczne dla całego ciała, łatwe do wykonania nawet dla osób, które na co dzień mają niewiele aktywności fizycznej. Połączenie ich pozwala jeszcze szybciej i łatwiej poprawić ogólny stan zdrowia oraz postawę, a także zwiększyć sprawność.
Brzmi dobrze i chcesz spróbować LPF jako samodzielnej dyscypliny lub jako uzupełnienia innych treningów? Zapisz się na moją platformę treningową, wybieraj spośród różnych rodzajów ćwiczeń i ćwicz razem ze mną tak, jak najbardziej lubisz!