Stres jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Czy techniki oddechowe i aktywność fizyczna mogą pomóc w zredukowaniu go?
Czy techniki oddechowe na stres naprawdę działają?
Wg raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”, aż 83% Polaków doświadcza stresu regularnie, kilka razy w miesiącu. Stresują nas m.in. rosnące koszty życia, wysoka inflacja, praca oraz problemy zdrowotne nasze i naszych najbliższych.
Jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych metod radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe. Jest jednak jeden haczyk – należy wykonywać je bardzo starannie i przykładać dużą wagę do techniki, aby były skuteczne.
O co chodzi z tym stresem?
Przewlekły stres – pojawiający się regularnie lub trwający stale – powoduje wiele problemów, m.in.:
- obniżenie jakości snu,
- spadek odporności,
- problemy skórne,
- spadek libido.
W stresujących sytuacjach nasz organizm wydziela hormony – m.in. adrenalinę i kortyzol. Pomagają one w podejmowaniu szybkich decyzji i dają mobilizację do działania. W niektórych sytuacjach to naprawdę przydatne, jednak uwalnianie adrenaliny może prowadzić do hiperwentylacji, której skutki są szkodliwe dla organizmu.
Oddech zaburzony przez stres sprawia, że dwutlenek węgla nie jest prawidłowo usuwany z naszego organizmu. Z powodu jego nadmiaru pH osocza krwi spada poniżej normy – krew staje się bardziej kwaśna. Ośrodek oddechowy reaguje na to przyspieszeniem ruchów oddechowych – pobieramy więcej tlenu, pozbywamy się dwutlenku węgla, a pH osocza wraca do normy.
Wspomniane wcześniej uwalnianie adrenaliny może jednak prowadzić do hiperwentylacji, czyli odwrotnej sytuacji. Intensywność oddechu staje się zbyt duża – w efekcie z organizmu usuwana jest za dużo dwutlenku węgla. Powoduje to skurcze mięśni całego ciała, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. napadów padaczki.
Podsumowując: stres może zakłócać oddychanie – czynność, którą na co dzień wykonujemy na autopilocie i niektórym może się wydawać, że nie da się robić jej źle. Dlatego w stresujących sytuacjach warto szczególnie skupić się na unormowaniu oddechu.
Techniki oddechowe na stres – LPF hipopresja
Na start warto zapamiętać, że hiperwentylacja, czyli szybkie, ale płytkie oddechy do płuc nie pomogą nam się uspokoić w stresującej sytuacji. Warto przyłożyć szczególną wagę do poprawnego oddychania: wolnego, podczas którego powietrze przechodzi przez płuca i dociera niżej, do przepony. To właśnie powolne i głębokie wdechy pomogą obniżyć ciśnienie oraz tętno, wprowadzając organizm w stan odprężenia.
Ciekawostka: czasami w filmach czy serialach możemy zobaczyć, że w stresujących sytuacjach bohaterowie oddychają do papierowej torebki. To metoda na kontrolowanie objawów hiperwentylacji: wydychamy do torebki dwutlenek węgla, a następnie wdychamy go z powrotem. W ten sposób przywracamy równowagę gazową we krwi, a nasz oddech uspokaja się.
Dobrym sposobem na nauczenie się poprawnego oddechu jest wdrożenie ćwiczeń oddechowych na stres, ale nie tylko. Prawda jest bowiem taka, że niektóre techniki oddechowe (poprawnie wykonywane) pomagają walczyć także z innymi dolegliwościami, m.in.:
- przewlekłymi bólami pleców,
- problemami z trawieniem oraz zaparciami,
- nieprawidłową postawą,
- nadmiarem tkanki tłuszczowej,
- „kobiecymi problemami” – endometriozą oraz bolesnymi miesiączkami i stosunkami.
LPF hipopresja – najlepsze ćwiczenia oddechowe na stres
LPF, czyli Low Pressure Fitness, to system oddechowy łączący ćwiczenia oddechowe i posturalne, zainspirowany pochodzącą z Hiszpanii techniką hipopresji.
Już w artykule Ćwiczenia oddechowe LPF a regeneracja po treningu opisywałam, jak LPF hipopresja pomaga ustabilizować czynność oddechową oraz sprawia, że zaczynamy zwracać większą uwagę na nasz oddech i wykorzystywać techniki oddechowe w różnych sytuacjach.
Chociaż LPF hipopresja jest znana przede wszystkim ze zbawiennego działania na mięśnie brzucha i dna miednicy, to nie jedyny powód, aby ją praktykować. Ćwiczenia te sprawdzą się także jako uzupełnienie bardziej intensywnego treningu w celu uspokojenia organizmu i zwiększenia jego wytrzymałości oraz jako samodzielny trening dla osób, które chcą pracować z ciałem i oddechem we własnym tempie i na własnych warunkach.
Chcesz przekonać się na własnej skórze, jak działa i co daje praktyka LPF? Sprawdź najnowsze ćwiczenia na mojej platformie treningowej i dołącz do społeczności LPF Polska!