Ćwiczenia oddechowe LPF a regeneracja po treningu

utworzone przez | 9 maj 2024 | 0 komentarzy

Regeneracja po treningu jest niezbędna – wspiera proces odnowy organizmu, pozwala odzyskać siły oraz ma wpływ na poprawę wytrzymałości organizmu. Można zdecydować się po prostu na odpoczynek i nicnierobienie lub wesprzeć organizm i poprawić jego wydajność, stosując tzw. aktywną regenerację – np. wykorzystując spokojne ćwiczenia oddechowe w ramach treningu LPF.

Aktywna regeneracja – ćwiczenia oddechowe LPF po treningu

Ćwiczenia oddechowe to stosunkowo prosta technika, która wymaga od jedynie odrobiny miejsca i kilku czy kilkunastu minut, podczas których skupisz się na swoim ciele. Taki trening możesz wykonywać w krótkich seriach między innymi, bardziej angażującymi ćwiczeniami lub np. co drugi dzień, zamiennie z treningiem siłowym czy cardio.

Jedną z propozycji ćwiczeń oddechowych, niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania w tym temacie, jest Low Pressure Fitness – forma treningu mięśni core, wykorzystująca techniki oddechowe i manewr hipopresyjny.

Jeśli to Twoje pierwsze zetknięcie z tym tematem, możesz na początek sprawdzić mój trening LPF dla początkujących.

Korzyści z ćwiczeń oddechowych dla regeneracji po treningu

Jerónimo Marugána, specjalista ds. wychowania fizycznego oraz certyfikowany instruktor LPF, przeprowadził badania na temat wpływu praktyki Low Pressure Fitness na czynność płuc. 

Podniósł on hipotezę, że praca oddechowa wykonywana podczas sesji LPF może ustabilizować czynność oddechową, zapewniając m.in. wyższe wartości bezdechu wydechowego i zmniejszoną częstotliwość oddechów. Wyniki pokazują, że 20-minutowa sesja LPF może stanowić idealną praktykę, aby uspokoić się po treningu o wysokiej intensywności.

Warto dodać, że wolne oddychanie pozwala zwiększyć HRV – zmienność rytmu zatokowego mówiącego o rytmie pracy serca. Ponadto ćwiczenia oddechowe mają pozytywny wpływ na:

  • nasze możliwości w zakresie długości i intensywności treningu,
  • szybkość regeneracji organizmu po treningu,
  • zminimalizowanie uczucia zmęczenia oraz stanu opóźnionej bolesności mięśni (DOMS),
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji,
  • jakość snu,
  • poprawę koncentracji i zwalczenie stresu.

Ćwiczenia oddechowe nie tylko w ramach regeneracji!

Pamiętaj, że wykonywanie ćwiczeń oddechowych w ramach przerwy i regeneracji między Twoimi regularnymi treningami pozwoli Ci nie tylko odprężyć się i dać odpocząć ciału. Z czasem zaczniesz zwracać większą uwagę na swój oddech w różnych sytuacjach oraz wykorzystywać techniki oddechowe także podczas treningu siłowego czy cardio. Dzięki temu poprawisz swoją efektywność, wytrzymałość i siłę oraz zmniejszysz ryzyko kontuzji

Poznaj mój program LPF dla początkujących i przekonaj się sama, jak ważny jest Twój oddech i ile może zmienić regularne stosowanie ćwiczeń oddechowych.

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

  1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
  2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
  3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
  4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.