Trening vacuum a LPF – ćwiczenia na brzuch

utworzone przez | 7 maj 2024 | 0 komentarzy

Trening vacuum to popularna technika, która dawniej była wykorzystywana przez kulturystów do wyszczuplenia talii. Dzisiaj wraca do łask jako ćwiczenie na płaski brzuch i bolące plecy. Niestety, wykonywana niepoprawnie może generować dużo obciążenia dla naszych mięśni dna miednicy. Na szczęście istnieje alternatywa, która ma korzystniejsze działanie na nasze dno miednicy – LPF.

Trening mięśni core

Do tej pory wielu specjalistów opowiadało się za metodami opartymi na tradycyjnych ćwiczeniach brzucha jako najlepszym sposobie m.in. rehabilitacji rozejścia mięśnia prostego brzucha. Podstawą do tego była hipoteza, że ​​jeśli w trakcie wykonywania ćwiczenia brzucha zmniejsza się odległość między mięśniami prostymi brzucha, to powtarzanie tego ruchu będzie sprzyjać redukcji rozejścia mięśnia prostego. Przeciwwskazane były natomiast ćwiczenia zwiększające odległość między mięśniami prostymi brzucha. Było tak, gdyż w dłuższej perspektywie miały powodować zwiększenie rozstępu brzucha na skutek rozciągania kresy białej.

Z czasem jednak powstały inne szkoły – promujące ćwiczenia na brzuch przyjazne kobietom, angażujące mięśnie dna miednicy, oparte na treningu hipopresyjnym. Jedną z nich jest Low Pressure Fitness – stworzona z myślą o kobietach, które:

  • chcą poprawić kondycję swojego brzucha i zmniejszyć jego obwód,
  • chcą przyspieszyć powrót do zdrowia po porodzie,
  • pracują z blizną po cesarskim cięciu lub innym zabiegu chirurgicznym,
  • mają problemy z nietrzymaniem moczu, zaparciami czy bolesnymi stosunkami,
  • zmagają się z rozejściem mięśni brzucha lub obniżeniem narządów miednicy mniejszej,
  • cierpią na bóle pleców,
  • chcą poprawić wyniki sportowe.

Trening vacuum a LPF – ćwiczenia oddechowe na brzuch

LPF to połączenie treningu oddechowego i posturalnego, podczas którego skupiamy się na mięśniach głębokich. Powstał w Hiszpanii, jako odpowiedź na potrzeby kobiet po porodzie oraz element terapii uroginekologicznej. W rzeczywistości jest jednak świetnym uzupełnieniem treningu funkcjonalnego, nie tylko dla młodych mam.

Praktykując LPF wykorzystujemy specyficzne techniki oddechowe. Redukujemy na krótką chwilę ciśnienie śródbrzuszne, które pozwalają podczas zasysania brzucha podnosić narządy wewnętrzne w górę, pod żebra.

Dodatkowo w Low Pressure Fitness dużą rolę gra napięcie posturalno-osiowe. Podczas ćwiczeń wykorzystujemy różne pozycje, które pomagają aktywować obręcz barkową i mocniej naprężać kresę białą. Dzięki temu rehabilitacja brzucha po ciąży jest szybsza i bardziej skuteczna niż w przypadku stosowania tylko treningu vacuum lub samych ćwiczeń na brzuch.

LPF jako samodzielna praktyka lub uzupełnienie treningu

LPF to spokojna metoda skupiająca się na ćwiczeniach oddechowych. Najważniejsza w niej jest precyzja i prawidłowa technika – dlatego należy uczyć się jej od doświadczonych, certyfikowanych instruktorów.

Dzięki małej intensywności LPF jest świetnym treningiem dla osób początkujących oraz powracających do aktywności fizycznej po czasie – np. po ciąży i połogu. Ćwiczenia te doskonale wpływają nie tylko na wygląd brzucha i kondycję jego mięśni. Wspierają w walce z innymi dolegliwościami. Takimi dolegliwościami, jak: bólami pleców, nietrzymaniem moczu czy zaparciami. Wspierają też pracę z bliznami na brzuchu po zabiegach chirurgicznych.

Z drugiej strony, Low Pressure Fitness jest doskonałym uzupełnieniem innego rodzaju ćwiczeń – np. treningu funkcjonalnego czy siłowego, który mocno obciąża struktury mięśni dna miednicy. LPF pozwala zwolnić tempo, wyciszyć się, aktywować mięśnie głębokie i zrelaksować mięśnie dna miednicy. Technika ta wzmacnia także mięśnie oddechowe i wydolność tlenową, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla biegaczy. 

Chcesz zostać specjalistą metody Low Pressure Fitness? Chcesz wdrożyć nową formę pracy z ciałem w swoim gabinecie, na sali treningowej lub siłowni? Zobacz moje szkolenie certyfikowane LPF i zaskocz swoje pacjentki i klientki!

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

  1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
  2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
  3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
  4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.