Ciąża, poród i połóg to wyjątkowy czas dla całej naszej rodziny, ale głównie dla nas. W końcu to my nosiłyśmy w sobie nowe życie, a teraz musimy ogarnąć zupełnie nową rzeczywistość. Z jakimi dolegliwościami możemy się mierzyć w tym czasie, jak uporać się z nimi z pomocą aktywności fizycznej i kiedy zacząć ćwiczenia po porodzie?
Co czeka Cię po porodzie?
Pierwsze miesiące bycia mamą to równie wspaniały, co zaskakujący czas. A zaskakiwać będzie Cię wiele rzeczy. Zmieniające się z dnia na dzień zachowania, przyzwyczajenia i rutyna Twojego malucha. To, jak radzisz sobie z nowymi obowiązkami, oraz z tymi, które wykonywałaś przecież dawniej, a teraz mogą być dla Ciebie niemałym wyzwaniem. To, jak wygląda i funkcjonuje Twoje ciało oraz jakie dolegliwości towarzyszą Ci w nowej rzeczywistości.
Wahania nastroju, wysoka emocjonalność, uczucie samotności – o tych aspektach bycia młodą mamą na szczęście mówi się coraz więcej. Jesteśmy świadome i nie boimy się prosić o wsparcie bliskich oraz specjalistów. Inaczej, niestety, bywa z dolegliwościami fizycznymi.
O nich nie mówi się aż tak wiele, chociaż występują równie często, co trudności natury emocjonalnej. Przez to kobiety godzą się z „niedogodnościami”, zrzucają je na zmęczenie organizmu po ciąży i porodzie. Prawda jest taka, że większość z nich nie powinna w ogóle występować – a jeśli już się pojawiają, należy z nimi walczyć.
Jakie dolegliwości po porodzie powinny Cię zaniepokoić?
Do niepokojących objawów, których nie należy ignorować, zaliczamy:
- ból brzucha, miednicy, pochwy lub pleców,
- nietrzymanie moczu, kału lub gazów podczas wysiłku, lub wykonywania codziennych czynności,
- uczucie obrzęku w pochwie lub odbytnicy.
Owszem – ciąża i poród mają ogromny wpływ na cały kobiecy organizm. Jeśli jednak w połogu lub po jego zakończeniu zmagasz się z podobnymi problemami, powinnaś udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który znajdzie źródło problemu i nauczy Cię sobie z nim radzić.
Fizjoterapia uroginekologiczna po ciąży
Prawda jest taka, że do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna udać się każda kobieta po porodzie – nawet jeśli nie ma niepokojących objawów. Specjalista zweryfikuje, czy nie występują jakiekolwiek dysfunkcje dna miednicy oraz zleci ćwiczenia, które pomogą m.in.
- wzmocnić mięśnie dna miednicy,
- pozbyć się problemów nietrzymaniem moczu,
- pozbyć się problemów z bolesnymi stosunkami,
- pracować z blizną po cesarskim cięciu,
- w terapii rozejścia mięśni prostych brzucha.
Pierwsze ćwiczenia po porodzie
Dużą popularnością cieszy się mit, że pierwszą aktywność fizyczną po porodzie można rozpocząć dopiero po zakończeniu połogu. Owszem – z intensywnymi treningami należy wstrzymać się, aż nasz organizm dojdzie do siebie, odzyska siły oraz w pełni się zagoi. Nie znaczy to jednak, że nie można wprowadzić lekkiej aktywności już w połogu!
No więc kiedy można zacząć wykonywać pierwsze ćwiczenia po porodzie? Oczywiście „to zależy”! M.in. od tego, czy byłaś aktywna przed ciążą i w ciąży, czy dotyczy Cię rozejście kresy białej, oraz czy cierpisz na inne dolegliwości (i jakie). Jeśli jednak nie ma ku temu przeszkód, z aktywnością możesz wystartować już w szpitalu!
Pierwszym „ćwiczeniem” po porodzie jest pionizacja. Następnie warto wprowadzić proste ćwiczenia przeciwzakrzepowe i krążeniowe. Już po powrocie do domu można wypróbować ćwiczenia oddechowe.
Wprowadzenie aktywności fizycznej powinni być poprzedzone wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego. On podpowie Ci, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, a jakich powinnaś unikać, aby nie obciążać zbytnio swojego organizmu. Przygotuje dla Ciebie lekki trening po ciąży, w skład którego na pewno wejdą wspomniane wcześniej ćwiczenia oddechowe.
Jakie ćwiczenia po porodzie wybrać? Poznaj LPF hipopresję!
Doskonałą metodą, którą możesz wdrożyć jeszcze w połogu jest LPF hipopresja, czyli połączenie technik oddechowych z ćwiczeniami posturalnymi. LPF – Low Pressure Fitness – wywodzi się od popularnego w latach 80. XX wieku w Hiszpanii treningu medycznego, używanego do rozwiązywania „kobiecych problemów”.
Dzisiaj metoda ta jest promowana jako profilaktyka zdrowia kobiet, a ze względu na niską intensywność i stosunkowo dużą statyczność, ze spokojnym sumieniem polecam ją moim pacjentkom – także tym, które niedawno rodziły!
Warto dodać, że oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego, LPF hipopresja i wykorzystywane w ramach tego treningu techniki oddechowe pomagają uporać się ze stresem i towarzyszącymi mu dolegliwościami. To szczególnie ważne dla młodych mam, które znalazły się w zupełnie nowej sytuacji i zmagają się z problemami, jakich wcześniej nie miały.
Dlaczego warto spróbować LPF?
LPF pomaga bezpiecznie, ale efektywnie wrócić do formy po porodzie. Ćwiczenia wykorzystywane w ramach tej metody wzmacniają mięśnie dna miednicy, co jest ważne nie tylko dla zdrowia, ale także dla Twojego komfortu.
Low Pressure Fitness ma także pozytywny wpływ na głębokie mięśnie brzucha – to one umożliwiają bezpieczne osiągnięcie płaskiego brzucha. Dodatkowo ćwiczenia pomagają poprawić postawę ciała.
LPF – jak wyglądają ćwiczenia po ciąży?
Być może myślisz, że w Twojej nowej rzeczywistości nie ma miejsca (a raczej czasu) na aktywność fizyczną. Zaskoczę Cię – z metodą LPF efekty ćwiczeń zobaczysz nawet, jeśli poświęcisz na nie zaledwie kilka minut dziennie. Kluczem do sukcesu jest regularność.
Co najważniejsze, trening metodą LPF możesz z łatwością wykonać we własnym domu – potrzebujesz tylko maty do ćwiczeń i wygodnego ubrania. Na początek wykonuj ćwiczenia w kilku powtórzeniach. Następnie stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń zgodnie ze swoimi możliwościami.
No i najważniejsze – jak ćwiczyć metodą LPF? Zobacz moje nagranie LPF po ciąży i ćwicz ze mną w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie! Zaprezentowane przeze mnie ćwiczenia pozwolą Ci:
- przyspieszyć regenerację po zakończonym okresie połogu,
- zredukować bóle w okolicach odcinka lędźwiowego, klatki piersiowej i pachwin,
- pracować z blizną po cesarskim cięciu, nadać jej plastyczności i zmniejszyć uczucie ciągnięcia.
Na co czekasz? Dołącz do treningu LPF po ciąży i zacznij wdrażać pierwsze ćwiczenia po porodzie!