Jak powinien wyglądać powrót do pełnej sprawności po zabiegu przeprowadzonym metodą laparoskopową?
Chociaż laparoskopia pozwala na szybsze dojście do siebie, niż zabiegi wykonywane tradycyjną metodą, nadal jest dużą ingerencją w nasze ciało, a powrót do pełnej sprawności wymaga czasu i rehabilitacji. Co zrobić, aby poszła ona gładko i kiedy wdrożyć pierwszą aktywność fizyczną po laparoskopii?
Laparoskopia – co to?
Zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia, co to jest laparoskopia i w jaki sposób się ją wykonuje.
Laparoskopia to zabieg przeprowadzany w jamie brzusznej z użyciem laparoskopu – specjalnego przyrządu z teleskopem i kamerą.
Dawniej, aby wykonać zabieg w obszarze brzucha, lekarz musiał otwierać całą jamę brzuszną. Po takim zabiegu zostawała duża blizna, a pacjent dochodził do siebie przez kilka tygodni.
Dzisiaj część operacji jamy brzusznej można wykonać właśnie metodą laparoskopową. Lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć w okolicy pępka i podbrzusza, a następnie wprowadza do jamy brzusznej laparoskop i inne precyzyjne narzędzia. Zabieg wykonuje, obserwując narządy wewnętrzne i narzędzia na ekranie komputera.
Dzięki tej metodzie pacjenci dochodzą do siebie o wiele szybciej – mogą opuścić szpital nawet dobę po zabiegu i od razu rozpocząć rehabilitację niewielkich blizn.
Kiedy wykonuje się laparoskopię?
Ok, wiemy już, co to laparoskopia, ale kiedy lekarze mogą skorzystać z tej metody?
Zacznijmy od tego, że laparoskopię możemy podzielić na:
- zwiadowczą (diagnostyczną), wykorzystywaną, kiedy inne metody badań nie są wystarczające do postawienia diagnozy,
- zabiegową – czyli po prostu operację w obszarze jamy brzusznej z użyciem laparoskopu.
Zabiegi, które można wykonać metodą laparoskopową to m.in.:
- usunięcie wyrostka robaczkowego,
- wycięcie pęcherzyka żółciowego,
- operacja przepukliny pachwinowej.
Na szczęście metoda ta jest coraz popularniejsza i lekarze zaczynają wykonywać ją na coraz większej liczbie narządów. Dlaczego na szczęście? Jak wspomniałam, dojście do siebie oraz rehabilitacja po zabiegu wykonanym laparoskopowo trwają o wiele krócej, niż w przypadku zabiegów na otwartej jamie brzusznej.
Dodatkowo laparoskopia jest obciążona lżejszymi i występującymi o wiele rzadziej powikłaniami niż zabiegi wykonywane tradycyjną metodą.
Czy laparoskopia nie pozostawia blizn?
Owszem – nacięcia wykonywane, aby wprowadzić do jamy brzusznej narzędzia, są stosunkowo niewielkie. Należy jednak pamiętać, że nadal są to blizny, z którymi należy pracować podobnie, jak z większymi zmianami.
Nawet małe blizny, jeśli nie zadbamy o ich odpowiednią rehabilitację, mogą powodować bóle w okolicy brzucha, klatki piersiowej i dolnej części pleców, uczucie ciągnięcia skóry oraz nieprawidłową postawę ciała.
Jak powinna przebiegać rehabilitacja po laparoskopii?
Jak wspomniałam – pacjenci po zabiegach wykonywanych metodą laparoskopową dochodzą do siebie o wiele szybciej niż osoby operowane na otwartej jamie brzusznej. Zazwyczaj mogą opuścić szpital po dobie lub maksymalnie kilku dobach od wykonania zabiegu – w zależności od przypadku – a nie nawet po kilku tygodniach, jak bywało dawniej.
Chociaż po zabiegu zalecany jest odpoczynek, niemal od początku można uprawiać lekką aktywność fizyczną. Należy unikać dźwigania, intensywnego schylania się czy ćwiczeń mocno obciążających mięśnie brzucha – lepiej postawić na krótkie spacery, ćwiczenia oddechowe oraz delikatną pracę z blizną.
Aktywność fizyczna po laparoskopii – kiedy można zacząć ćwiczyć?
Pacjenci często zastanawiają się, kiedy można zacząć ćwiczyć po laparoskopii. Prawda jest taka, że odrobina ruchu jest wskazana już w pierwszych dniach po zabiegu – należy tylko odpowiednio dobrać aktywność i uważać, aby nie obciążyć za bardzo organizmu.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie aktywności fizycznej po laparoskopii od ćwiczeń oddechowych oraz mobilizacji blizn. W tym zakresie idealnie sprawdzi się LPF hipopresja, czyli metoda wywodząca się od treningu medycznego, wykorzystywanego jako element terapii uroginekologicznej.
LPF, czyli Low Pressure Fitness, to połączenie technik oddechowych (które mają źródło w jodze) oraz treningu posturalnego. Ćwiczenia te są wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu „kobiecych dolegliwości”, a także w pracy z bliznami po cesarskim cięciu i innych zabiegach chirurgicznych – również tych wykonywanych metodą laparoskopową.
Aktywność fizyczna po laparoskopii – przykładowe ćwiczenia
Zanim jednak zdecydujesz się na wdrożenie lekkiego treningu metodą LPF hipopresji po zabiegu laparoskopii, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń wprowadzających. Możesz zacząć wykonywać je już kilka dni po zabiegu.
Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach na macie do ćwiczeń i zegnij nogi w kolanach, a stopy ustaw na szerokość bioder. Połóż dłoń na bliźnie i skieruj oddech do dłoni. Wykonaj w ten sposób 6-8 oddechów.
Ćwiczenie 2
Leżąc w tej samej pozycji, ułóż dłonie na dolnych żebrach i skieruj oddech do żeber. Wykonaj w ten sposób 6 oddechów.
Ćwiczenie 3
Do powyższego ćwiczenia dodaj ruch dłońmi. Jedną dłoń pozostaw na żebrach, a drugą ułóż wzdłuż ciała. Na wdechu podnieś rękę za głowę, a na wydechu znowu odłóż wzdłuż ciała. Wykonaj 6 powtórzeń na każdą stronę.
Możesz też wykonywać to ćwiczenie, pracując jednocześnie obydwiema rękami.
Ćwiczenie 4
W ostatnim ćwiczeniu odłóż ręce na boki, poza matę. Odłóż obydwa kolana na lewą stronę, jednocześnie odwracając głowę w prawą stronę. Następnie zamień strony – kolana odłóż na prawą, a głowę odwróć w lewo. Powtórz 4 razy na każdą stronę.
Zobacz, jak poprawnie wykonać te ćwiczenia w moim filmie na Instagramie.
LPF hipopresja – najlepsza aktywność fizyczna po laparoskopii
Jak widzisz, ćwiczenia metodą LPF hipopresji są naprawdę proste i lekkie dla Twojego organizmu nawet na kilka dni po zabiegu. Właśnie dlatego to świetny sposób na pracę z blizną oraz wdrożenie bez obaw pierwszej aktywności fizycznej po laparoskopii.
Teraz możesz dołączyć do mojej platformy treningowej i poznać treningi dopasowane do Twoich możliwości i potrzeb oraz wykonywać je we własnym domu. Wystarczy Ci mata do ćwiczeń i wygodne ubranie, aby przyspieszyć regenerację po zabiegu!