LPF – co to i jak ćwiczyć?

utworzone przez | 24 lip 2024 | 0 komentarzy

LPF – co to za rodzaj treningu i dla kogo przeznaczone są ćwiczenia tą metodą?

Metoda Low Pressure Fitness zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na całym świecie. Zanim jednak przejdziesz do praktyki, warto dowiedzieć się co nieco o jej historii oraz oddziaływaniu na zdrowie kobiet.

LPF hipopresja – co to za trening i skąd się wziął?

LPF, czyli Low Pressure Fitness to system treningowy łączący ćwiczenia posturalne i oddechowe, zainspirowany techniką hipopresyjną. 

Technika hipopresyjna polega na obniżeniu ciśnienia w jamie brzusznej i miednicy mniejszej w celu uzyskania zdrowotnych benefitów – m.in. ułatwienia odpływu żylno-limfatycznego czy odruchowej synergistycznej aktywacji mięśni głębokich, w tym mięśni dna miednicy oraz mięśnia poprzecznego. 

Początkiem lat 80. XX wieku hipopresję wykorzystywano w terapii kobiet po porodzie. Szczególnie jeśli doszło do rozejścia mięśni brzucha czy obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Hipopresja to bardzo ogólny nurt – jest wiele szkół, które wykorzystują tą technikę. Low Pressure Fitness International  jest najbardziej rozwiniętą szkołą – na międzynarodowym poziomie, z reprezentacją w wielu krajach – która cały czas doskonali metodologię kształcenia.

Dziś doskonale wiemy, że LPF hipopresja jest dobra nie tylko dla młodych mam. Warto wykorzystywać ją także w terapii endometriozy oraz po zabiegach chirurgicznych w okolicach brzucha, w celu pracy z bliznami. LPF hipopresja jest także formą profilaktyki zdrowia kobiet oraz dobrym uzupełnieniem treningu funkcjonalnego.

Kiedy warto wdrożyć ćwiczenia metodą LPF hipopresji?

Celem praktykowania metody LPF jest regulacja ciśnienia wewnątrzbrzusznego, które wzrasta podczas wykonywania codziennych czynności, ćwiczeń siłowych, a także, kiedy kaszlemy czy kichamy. Wysokie ciśnienie wewnątrzbrzuszne oddziałuje na nasze ciało. Może powodować „spychanie” narządów – a stąd już tylko krok do rozejścia mięśni brzucha czy problemów z mięśniami dna miednicy. Natomiast wyrównanie ciśnienia powoduje aktywację i wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz ogólną poprawę postawy ciała.

Jak widzisz, LPF hipopresja pomaga walczyć przede wszystkim z „kobiecymi problemami” – spowodowanymi przez ciążę i poród, ale także endometriozę czy zabiegi chirurgiczne, po których zostały blizny w okolicach brzucha. To jednak nie wszystko – trening metodą LPF świetnie sprawdzi się także, jeśli:

  • cierpisz na nawracające bóle pleców,
  • masz problemy trawienne, zaparcia itp.,
  • chcesz zmniejszyć obwód brzucha,
  • chcesz poprawić wydolność organizmu i osiągać lepsze wyniki sportowe,
  • z powodów zdrowotnych powinnaś unikać bardziej intensywnych ćwiczeń.

Należy pamiętać, że ćwiczeń hipopresyjnych LPF nie powinny wykonywać osoby z nadciśnieniem tętniczym. Metoda ta nie jest zalecana także dla kobiet w ciąży. Powinny one ograniczyć się do samych pozycji, a pominąć manewr hipopresyjny.

Trening LPF – co to da Twojemu organizmowi?

W ćwiczeniach metodą LPF najważniejsza jest technika i dokładność. Pozycje należy wykonywać starannie, ze skupieniem na swoim ciele. To oraz regularność gwarantują osiągnięcie pożądanych efektów:

  • wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha,
  • redukcję bólu pleców,
  • poprawę postawy,
  • poprawę kondycji fizycznej i zmniejszenie obwodu talii.

Warto pamiętać także o tym, że zwiększanie liczby powtórzeń czy liczby treningów w tygodniu powinno być stopniowe. Przede wszystkim dopasowane do naszych możliwości i potrzeb.

Podsumowując: LPF hipopresja to metoda odpowiednia zarówno dla kobiet, które chcą zredukować „kobiece problemy”, jak i dla osób chcących uzupełnić swój trening siłowy nieco spokojniejszą praktyką. Lub przeciwnie – dla tych, którzy chcą wzmocnić swój organizm i poprawić sprawność wyłącznie dzięki lekkim, ale regularnym ćwiczeniom.

Jeśli nadal zastanawiasz się „LPF? Co to za trening i czy sprawdzi się u mnie?”, zobacz mój trening online: LPF dla początkujących. Dzięki nagraniu nauczysz się wykonywać manewr hipopresyjny oraz łączyć go z prostymi, statycznymi pozycjami.

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

  1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
  2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
  3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
  4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.