Jak złagodzić napięcie mięśni brzucha masażem przepony?

utworzone przez | 10 lis 2023

Ciąża jest nie tylko ogromnym szczęściem, ale także dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Po porodzie nic nie jest takie samo – aby Twoje ciało zregenerowało się i było gotowe na wyzwania dnia codziennego, musisz odpowiednio o nie zadbać. 

Dużą rolę grają mięśnie głębokie brzucha – w moim programie dla mam Low Pressure Fitness pokazuję, w jaki sposób zadbać o nie. Wszystko po to, by odwdzięczyły się, zapewniając Ci odpowiednią stabilizację i postawę, a także prawidłową pracę układu moczowego, pokarmowego i płciowego.

Z moim treningiem online nauczysz się ćwiczeń posturalnych oraz technik oddechowych pomocnych podczas dbania o mięśnie głębokie, szczególnie po ciąży. Niezależnie, czy rodziłaś niedawno, czy minęło już kilka lat. To jednak niejedyne elementy, które chciałabym Ci pokazać.

Kolejnym sposobem na poprawę aktywacji wszystkich włókien mięśniowych core – oprócz prawidłowej postawy ciała i oddychania – jest zmniejszenie napięcia w jamie brzusznej przez automasaż. Pozwala on łatwo poprawić zdrowie Twojego brzucha. W Sesji LPF dla Początkujących uczę masażu brzucha, który centruje narządy i eliminuje dysfunkcyjne napięcie w mięśniach głębokich brzucha.

Napięcie mięśni brzucha a masaż przepony

Napięcie w przeponie przyczynia się do wielu różnych rodzajów dysfunkcji mięśni głębokich. Mogę śmiało powiedzieć, że przepona jest kluczem do uzdrowienia!

Przepona to mój ulubiony mięsień. Jako jedyna obejmuje cały obwód ciała. Wpływa na wszystko – oddychanie, krążenie, odporność, trawienie, funkcjonowanie narządów, stany psychiczne i emocjonalne, siłę mięśni brzucha i prawidłową postawę. Bliźniaczym elementem przepony jest dno miednicy, więc cokolwiek robi przepona, dno miednicy podąża za nią.

Przepona wciąga powietrze do naszego ciała, masuje wszystkie nasze narządy wewnętrzne i umożliwia przejście olbrzymich naczyń krwionośnych między naszymi górnymi i dolnymi częściami ciała. Przez środek przepony przebiegają również nerwy błędne i przeponowe. Kontrolują one tętno, oddychanie, emocje, trawienie i naszą reakcję walki lub ucieczki. 

Można powiedzieć, że przepona jest strefą przejściową między naszym ciałem i umysłem. Dlatego masowanie przepony ma ogromne znaczenie!

W trakcie praktyki metody Low Pressure Fitness (LPF) zawsze powtarzam: trzymaj „otwarte żebra” i „długą talię”. Wykonanie prostego masażu górnej części brzucha pomoże ci to zrobić! 

To także dobre rozwiązanie, jeśli oddychanie przeponowe sprawia Ci trudność. Uwolnienie napięcia w przeponie i górnej części mięśni brzucha poprawia mechanikę wydechu. Pozwala na większe wgłębienie brzucha podczas bezdechu przy wykonywaniu manewru hipopresyjnego.

Wypróbuj i przekonaj się sama o efektach!

Jak samodzielnie wykonać masaż przepony?

 • Wykonaj 3 ruchy od mostka do pępka,
 • 3 ruchy od lewej klatki piersiowej do pępka,
 • 3 ruchy od prawej klatki piersiowej do pępka,
 • powtórz przez co najmniej 30 całkowitych pociągnięć,
 • jeśli znajdziesz obszar napięcia lub tkliwości, zwolnij ruch, wdychaj głęboko brzuch, utrzymuj mocny, ale delikatny nacisk, pozwól mu zmięknąć we własnym tempie.

Wykonywanie tego masażu od trzech do siedmiu razy w tygodniu może przynieść fantastyczne efekty!

Ćwiczenia na napięcie mięśni brzucha

Jeśli chcesz kontynuować pracę nad przeponą i mięśniami głębokimi brzucha (core) zapraszam cię do wspólnych zajęć Low Pressure Fitness (LPF). Zajęcia odbywają się online. Nauczysz się jak poprawnie wykonać manewr hipopresyjny, jak samodzielnie wykonać masaż brzucha i jak zadbać o zdrowie dna miednicy. 

Metodę Low Pressure Fitness zalecam nie tylko kobietom po porodzie, ale także pacjentkom z endometriozą. Kobietom przygotowującym się do porodu, przy problemach z pęcherzem, wzdęciach, bólach i dyskomforcie trawiennym. 

Jako jedyna certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce chciałabym, abyś wspólnie ze mną:

 • nauczyła się, jak w sposób bezpieczny dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF,
 • poznała tą holistyczną metodę, opierającą się na reedukacji oddechowej i posturalnej
 • nauczyła się ćwiczeń oraz technik, które zaradzą Twoim problemom kobiecym: nietrzymaniu moczu, rozejściu mięśni brzucha, zaburzeniom statyki narządu rodnego, bólom, problemom z wypróżnianiem czy bolesnym stosunkom.

Jeżeli jesteś po porodzie, to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie! Możesz zacząć praktykować je już 6 tygodni po porodzie naturalnym lub 12 tygodni po cesarskim cięciu. To naprawdę proste – potrzebujesz jedynie wygodnego stroju oraz maty do ćwiczeń.

Ćwiczenia posturalne i oddechowe na mięśnie głębokie

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF możesz łączyć z własnym treningiem. Niezależnie od tego, czy uprawiasz jogę lub pilates, czy jesteś zwolenniczką treningu siłowego.

Powyższe informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy. Nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Sesja początkująca LPF – wszystko to co musisz wiedzieć aby bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia z metodą Low Pressure Fitness u siebie w domu. 

 

Czyli  coś o co pytałyście już od dłuższego czasu … wreszcie jest dostępne Online – bez limitu czasu – kupujesz dożywotni dostęp do nagrania.

 

Jako jedyna certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

 1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
 2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
 3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
 4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.