Ćwiczenia na nietrzymanie moczu – hipopresja LPF

utworzone przez | 27 cze 2024 | 0 komentarzy

Szacuje się, że 50% kobiet zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Dawniej przypisywano ten problem osobom starszym, z nadwagą oraz po porodzie, jednak dziś wiadomo już, że dotyka także pacjentek młodych, z prawidłowym BMI i nierodzących.

Co więcej – jeszcze do niedawna sądzono, że nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim kobiet prowadzących siedzący tryb życia i nieuprawiających sportu. Badania pokazują jednak, że w rzeczywistości powody problemu są zupełnie inne.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, jako główne przyczyny problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet możemy wymienić:

 • uszkodzenia struktur dna miednicy,
 • niepełny powrót do zdrowia po porodzie,
 • zbyt intensywna aktywność fizyczna – bez odpowiedniej fazy rozluźnienia mięśni dna miednicy po wysiłku,
 • zbyt mała kontrola mięśni głębokich.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wspomniana zbyt intensywna, nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna może powodować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Według Boston Scientific – zmaga się z nim ⅓ kobiet.

Nie każda aktywność fizyczna jest korzystna dla dna miednicy. Ćwiczenia o wysokiej intensywności – np. niektóre ćwiczenia crossfit – generują bardzo duże ciśnienie wewnątrzbrzuszne na dnie miednicy. Może ono powodować osłabienie mięśni dna miednicy, a w efekcie obniżenie narządów czy właśnie nietrzymanie moczu.

Trening, którego warto unikać w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu (oraz aby zapobiegać ich pojawieniu się) to m.in. wszelkie skoki oraz ćwiczenia push up. Warto zamienić je na aktywności generujące mniejsze ciśnienie – np. wypady, przysiady czy martwy ciąg. Wymagają one zwrócenia szczególnej uwagi na technikę wykonania, postawę i oddech. Jest to to, co lubią nasze mięśnie dna miednicy, a przy okazji doskonale znamy to z hipopresji metodą LPF.

Nie tylko zastąpienie ćwiczeń o wysokiej intensywności innymi, ale także uzupełnienie ich hipopresją metodą LPF pozwala ciału zrelaksować się i odprężyć, jednocześnie skupiając się na naszych mięśniach core i zmniejszając ciśnienie w jamie brzusznej.

Proste ćwiczenia na nietrzymanie moczu – domowe sposoby walki z kobiecymi dolegliwościami

Fakt nietrzymania moczu (szczególnie po porodzie oraz w dojrzałym wieku) został znormalizowany społecznie. W efekcie kobiety godzą się z tym problemem, zamiast szukać leczenia. A przecież leczenie odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną o niskiej intensywności nie tylko ma dużą skuteczność. A także pozwala walczyć z innymi „kobiecymi problemami”!

Hipopresja metodą LPF jest wykorzystywana m.in. w terapii endometriozy, w pracy z blizną po cc i innych zabiegach chirurgicznych. Jest to także forma profilaktyki zdrowia kobiet. 

Specjaliści metody LPF stworzyli 7-tygodniową terapię ćwiczeniami, której celem jest redukcja, a w niektórych przypadkach całkowite wyleczenie problemów z nietrzymaniem moczu. Opracowane przez nich ćwiczenia należy wykonywać:

 • najpierw – przez 3 tygodnie: raz w tygodniu po 10 minut,
 • następnie – przez 2 tygodnie: 2 razy w tygodniu po 15 minut,
 • w końcu – przez kolejne 2 tygodnie: 2 razy w tygodniu przez 20 minut.

U wszystkich pacjentek biorących udział w terapii po 7 tygodniach stwierdzono zmniejszenie nasilenia problemu nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach nastąpiła całkowita remisja.

Ty też zmagasz się z nietrzymaniem moczu i nie chcesz dłużej się na to godzić? 

Spróbuj treningu metodą LPF, wzmocnij i odciąż swoje mięśnie dna miednicy. W efekcie pozbądź się „kobiecych problemów” związanych z nietrzymaniem moczu, bolesnymi miesiączkami i stosunkami, zaparciami czy nawracającymi bólami pleców.

[Zobacz platformę treningową LPF Polska]

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

 1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
 2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
 3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
 4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.