Leczenie endometriozy a aktywność fizyczna

utworzone przez | 13 cze 2024 | 0 komentarzy

Endometrioza to choroba przewlekła, która może powodować bolesne miesiączki, obfite, nieregularne krwawienia czy ból w okolicach miednicy, brzucha i dolnej części pleców. Szacuje się, że może cierpieć na nią nawet 30% kobiet! Jeśli Ty też zmagasz się podobnymi dolegliwościami – koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać leczenie endometriozy.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, którą można krótko zdefiniować jako „życie w ciągłym bólu”. Na czym dokładnie polega?

Nasze macice wyścielają komórki błony śluzowej – endometrium. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki te migrują poza macicę, zajmując okolice narządów rozrodczych. Czasami przenoszą się także inne narządy, np. układ moczowy, przewód pokarmowy czy odbytnicę. 

Nawet znajdując się poza macicą, endometrium reaguje na zmiany hormonalne, które zachodzą w naszych ciałach w trakcie cyklu miesiączkowego: stopniowo rośnie, a podczas okresu – krwawi. W efekcie kobiety zmagające się z endometriozą odczuwają silny ból, występujący przed miesiączką i w jej trakcie, ale nie tylko.

Endometrioza – objawy

Do najczęstszych objawów endometriozy możemy zaliczyć:

 • bolesne miesiączki,
 • obfite, często nieregularne krwawienie,
 • krwawienie między miesiączkami,
 • dyskomfort i ból podczas stosunku,
 • ból podczas oddawania moczu i wypróżniania się,
 • przewlekły ból w obrębie miednicy, brzucha i odcinka lędźwiowego pleców,
 • biegunki, wzdęcia lub zaparcia.

Leczenie endometriozy

Niestety, endometrioza jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Można jednak stosować terapię, która zminimalizuje objawy i pozwoli funkcjonować bez bólu

Jednym z elementów leczenia endometriozy jest odpowiednio dobrana, zbalansowana aktywność fizyczna. To efektywny „lek”, który nie powoduje skutków ubocznych, za to pozwala poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kiedy towarzyszy Ci ból i masz mniej siły, warto wykonać delikatne, spokojne ćwiczenia metodą LPF. Pozwolą Ci one pracować nad redukcją napięcia w ciele, poprawą krążenia żylno-limfatycznego oraz redukcją stanu zapalnego.

Jeśli przechodzisz terapię hormonalną, powinnaś koniecznie uwzględnić także trening oporowy, który redukuje tkankę tłuszczową oraz pozytywnie wpływa na gęstość kości. To ważne, ponieważ efektem leczenia endometriozy terapią hormonalną jest redukcja poziomu estrogenu, co może zwiększyć łamliwość kości. Ponadto jednym ze źródeł estrogenu jest właśnie tkanka tłuszczowa – dlatego osoby cierpiące na endometriozę powinny kontrolować masę ciała.

Leczenie endometriozy ćwiczeniami – czy to możliwe?

Aktywność fizyczna jest ważna i, jak wspomniałam wcześniej, powinna być odpowiednio wyważona.Trening siłowy pomaga zapobiegać osteoporozie i osteopenii, czyli chorobom kości. Uzupełnienie go ćwiczeniami oddechowymi i posturalnymi pozwoli Ci zachować równowagę i nie przeciążać organizmu.

Przykładowe sesje ćwiczeniowe łączące trening siłowy z metodą LPF znajdziesz na mojej platformie treningowej.

Treningi wykonywane regularnie i poprawnie technicznie, pozwolą Ci zwalczyć problemy z bolesnymi miesiączkami i stosunkami, bolesnym oddawaniem moczu i wypróżnianiem się czy nawracającymi bólami okolic brzucha i pleców.

Trening hipopresyjny metodą LPF pomoże Ci:

 • poprawić ruchomość narządów wewnętrznych,
 • zmobilizować blizny i zrosty,
 • usprawnić motorykę jelit,
 • rozluźnić zbyt napięte mięśnie,
 • nauczyć się prawidłowego (przeponowego) oddechu,
 • poprawić postawę.

W efekcie zredukujesz dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami i stosunkami, nawracającymi bólami okolic brzucha i pleców, bólem podczas oddawania moczu i wypróżniania się, ale także problemy z nietrzymaniem moczu czy zaparciami. Dodatkowo, jeśli jesteś po porodzie (niezależnie, czy rodziłaś kilka miesięcy, czy kilka lat temu), ćwiczenia hipopresyjne LPF zapewnią Ci szybszy powrót do zdrowia i sprawności oraz zmniejszenie obwodu talii. 

Ćwiczenia na bolesne miesiączki i stosunki

Z drugiej strony – wcale nie musisz cierpieć na endometriozę, aby zmagać się z bolesnymi miesiączkami lub stosunkami. Te problemy mogą być zupełnie inne powody – tak czy inaczej, trening hipopresja LPF pomoże Ci się ich pozbyć

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, kluczem do sukcesu jest praca z mięśniami dna miednicy oraz mięśniami głębokimi brzucha. To właśnie te obszary odpowiadają za nasze „kobiece problemy”. Aby je zminimalizować lub całkowicie się ich pozbyć, warto wdrożyć delikatną aktywność fizyczną, która spowoduje wzmocnienie mięśni, rozluźnienie nadmiernego napięcia w ich obszarze i poprawę ruchomości narządów oraz usprawni przepływ żylno-limfatyczny. 

Zastoje żylno-limfatyczne potęgują dolegliwości bólowe występujące w endometriozie, dlatego tak ważna jest redukcja obrzęków i usprawnienie przepływu żylno-limfatycznego w obrębie miednicy mniejszej.

Jeśli Ty także zmagasz się z „kobiecymi problemami”, nie daj sobie wmówić, że „taka Twoja uroda”. Weź zdrowie i samopoczucie w swoje ręce! Wypróbuj sesję hipopresji LPF na bolesne miesiączki, bolesne stosunki i endometriozę.

Ćwicz w domowym zaciszu kilkanaście minut dziennie, zwiększaj liczbę powtórzeń i częstotliwość treningów stopniowo, we własnym tempie, aby zyskać komfort i przestać zmagać się z bólem na co dzień.

[Sprawdzam, jak wygląda platforma treningowa z ćwiczeniami dla osób z endometriozą]

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

 1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
 2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
 3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
 4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.