Wiele osób ćwiczy po południu lub nawet wieczorem – czasami, ponieważ tak im wygodniej, rano nie mają czasu na trening, a czasami dlatego, że nie są świadome korzyści wynikających z uprawiania sportu rano. A te są ogromne – niezależnie od tego, czy wybierzesz praktykę LPF, czy inną aktywność.
Jeśli Cię zaciekawiłam i teraz zastanawiasz się, dlaczego warto uprawiać sport rano, zapraszam Cię do artykułu.
Dlaczego warto uprawiać sport rano?
Powodów jest naprawdę wiele – od zdrowotnych, przez praktyczne, związane ze stylem życia i wyrabianiem nawyków. Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie listę aż dziewięciu przyczyn, dlaczego lepiej zacząć dzień od ćwiczeń, niż zostawiać aktywność fizyczną na popołudnie czy wieczór.
- Poranny trening pobudza do pracy układ trawienny
Promowana przeze mnie LPF hipopresja pomaga w rozluźnieniu mięśni brzucha i przepony, co sprzyja lepszemu trawieniu. Poprawia to krążenie krwi w okolicy brzucha, wspomaga perystaltykę jelit oraz ułatwia wydalanie. Dzięki regularnej praktyce pozbędziesz się uczucia wzdęcia, napięcia w brzuchu i dyskomfortu podczas wypróżniania.
- Uprawianie sportu rano pozwala spalić więcej kalorii
Wg badania „Breakfast and exercise contingently affect postprandial metabolism and energy balance in physically active males” z 2013 roku, przeprowadzonego przez grupę naukowców z Northumbria University w Wielkiej Brytanii, poranne ćwiczenia pozwalają spalić o 20% więcej kalorii, niż taki sam trening wykonywany w późniejszych godzinach.
- Ćwiczenia uwalniają zapas endorfin i obniżają poziom stresu
O wiele większe korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia da Ci dawka endorfin z samego rana niż wieczorem. I chociaż mogłoby Ci się wydawać, że wieczorny trening pomoże Ci rozładować napięcie po dniu w pracy czy kłótni z bliską osobą, w rzeczywistości poranna porcja endorfin pomoże Ci rozpocząć dzień z pozytywnym nastawieniem, przez co drobne niedogodności Ci go nie zepsują!
- Ćwiczenia zwiększają poranny zasób energii
Jeśli utrzymujesz zdrowy tryb życia, najwięcej energii powinnaś mieć zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu możesz nie czuć potrzeby wypicia kawy po ćwiczeniach, a Twoje ciało będzie gotowe na wyzwania nowego dnia.
Jeśli natomiast zwykle budzisz się niewyspana i nie masz ochoty wstawać z łóżka, warto wdrożyć do swojego życia kilka dobrych nawyków. Zdrowa dieta, ograniczenie używek i… no właśnie – aktywność fizyczna, najlepiej o poranku. Właśnie w ten sposób przestawisz swój organizm na dobre tory – regularnie ćwicząc rano, sprawisz, że poranne ćwiczenia dadzą Ci energetycznego kopa, przestaniesz mieć problemy ze wstawaniem i motywacja do treningu znajdzie się sama!
- Aktywność fizyczna poprawia zdolność koncentracji
Ćwiczenia są dla Twojego organizmu, także dla mózgu, jak filiżanka kawy. Działanie prawdziwej kawy mija jednak dość szybko – w efekcie w pewnym momencie następuje spadek koncentracji. Po porannych ćwiczeniach Twoja umiejętność skupienia się pozostanie na wysokim poziomie przez długie godziny!
- Ćwicz rano, żeby lepiej spać w nocy
Jak pisałam wyżej, sport powoduje m.in. rozkręcenie metabolizmu oraz zwiększenie koncentracji. W nocy nasz organizm nie jest w stanie efektywnie tego wykorzystać. Jeśli natomiast będziesz ćwiczyć rano, Twój organizm wykorzysta nadwyżki w ciągu dnia, a nocą będziesz spać spokojnie.
- Poranny trening poprawia wygląd i kondycję skóry
Uprawianie sportu sprawia, że skóra staje się dotleniona i lepiej ukrwiona. Ma to wpływ na jej wygląd oraz kondycję – zmarszczki powstają wolniej, a włosy nie wypadają nadmiernie, są silniejsze i zdrowsze.
- Ruch o poranku motywuje do wdrożenia w ciągu dnia także innych dobrych nawyków, np. zdrowego odżywiania
Kiedy ćwiczysz wieczorem, w ciągu dnia możesz sięgać po niezdrowe przekąski, z przekonaniem, że „spalisz je później”. Jeśli ćwiczysz rano, być może w ciągu dnia nie będziesz czuła potrzeby podjadania, aby nie zepsuć efektów. Łatwiej przyjdzie Ci też wprowadzenie kolejnych dobrych nawyków.
- Poranne ćwiczenia dają Ci wolne popołudnie
Dzięki treningowi rano, całe popołudnie masz dla siebie – możesz spędzić je tak, jak lubisz. Bez myślenia o tym, że „trzeba” dojechać na siłownię w porze największych korków. Korzystać z niej w czasie, kiedy jest najbardziej oblegana. Albo bez rozpraszania się tym, że co prawda ćwiczysz w domu, ale za drzwiami czekają na Ciebie dzieci lub lada moment przyjdą goście, a ciasto i napoje nie stoją jeszcze na stole.
Skąd brać czas na ćwiczenia rano?
Wiem, wiem – rano albo spieszysz się do pracy lub innych obowiązków, albo jeśli tylko możesz, wolisz spać do oporu. Wydaje Ci się, że wdrożenie porannego treningu jest praktycznie niemożliwe przy Twoim trybie życia.
W rzeczywistości praktykę LPF hipopresji możesz zacząć od kilku- lub kilkunastominutowych treningów, które nie zabiorą Ci zbyt wiele czasu rano. Jestem pewna, że po jakimś czasie, kiedy Twój organizm przyzwyczai się do regularnej aktywności z rana, sama z siebie zaczniesz budzić się wcześniej, a ten czas możesz wykorzystać, wykonując dłuższy trening.
Ćwiczenia rano – jak się zmotywować?
Zacznij od naprawdę prostych, niewymagających i bardziej statycznych ćwiczeń LPF dla początkujących i wykonuj je przez kilka minut. Nawet trening trwający 5-10 minut da Twojemu organizmowi większe korzyści, niż całkowity brak aktywności fizycznej.
Z czasem będzie Ci coraz łatwiej wstawać rano i wykonywać bardziej angażujące ćwiczenia.
W przypadku praktyki LPF dodatkową motywacją powinien być fakt, że ćwiczenia możesz wykonywać z domu. Nie musisz ubierać się, wychodzić na dwór i dojeżdżać na siłownię czy basen. Niezależnie od pogody i temperatury na dworze, możesz dostosować swoje otoczenie tak, aby trening był dla Ciebie maksymalnie komfortowy. Do wykonywania ćwiczeń potrzebujesz wyłącznie maty i wygodnego stroju.
LPF hipopresja – co to, jak ćwiczyć i dlaczego warto?
Polecając Ci ćwiczenia rano często odnoszę się do praktyki LPF hipopresji – pewnie zastanawiasz się, dlaczego i co to dokładnie za trening.
Metoda LPF, czyli Low Pressure Fotness to połączenie treningu posturalnego z treningiem oddechowego. Jest wykorzystywana jako element fizjoterapii uroginekologicznej, a także forma profilaktyki zdrowia kobiet i uzupełnienie treningu funkcjonalnego.
Regularne ćwiczenie LPF pozwala m.in.:
- zredukować bóle pleców,
- poprawić pracę jelit,
- zmniejszyć obwód brzucha,
- poprawić postawę,
- poprawić wyniki sportowe,
- zredukować problemy z nietrzymaniem moczu,
- pozbyć się dolegliwości bólowych podczas miesiączek oraz stosunków,
- przyspieszyć powrót do zdrowia po porodzie.
W kontekście powyższego tekstu LPF hipopresja ma jeszcze jedną ogromną zaletę: podstawowy trening zajmuje niewiele czasu i nie wymaga dodatkowych akcesoriów. A wykonywanie ćwiczeń nawet przez kilka minut dziennie przynosi organizmowi ogromne korzyści.
Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego warto uprawiać sport rano, spróbuj wdrożyć praktykę LPF po przebudzeniu. Zobacz pierwsze efekty już po kilku dniach!
Poznaj sesję LPF hipopresji dla początkujących i ćwicz ze mną w zaciszu swojego domu, w dogodnym dla Ciebie czasie. Tak długo, jak chcesz i potrzebujesz.