SIBO – objawy, przyczyny i leczenie

utworzone przez | 6 lis 2024 | 0 komentarzy

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to coraz częściej diagnozowane schorzenie, które powoduje – mówiąc prosto – problemy z brzuchem. Jak je rozpoznać i jak złagodzić objawy jeszcze przed rozpoczęciem leczenia?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, znany szerzej jako SIBO, to schorzenie spowodowane występowaniem zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim.

Objawy

Zwiększona liczba bakterii w jelicie może prowadzić do zaburzeń trawienia i wchłaniania oraz powodować m.in.:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • ból brzucha,
  • zaparcia.

SIBO – przyczyny

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego może być spowodowany przez wiele różnych czynników – często niezależnych od nas lub związanych z innymi chorobami. Możemy wymienić m.in.:

  • zaburzenia perystaltyki jelit, np. w zespole jelita drażliwego, cukrzycy czy chorobie Parkinsona,
  • nieprawidłowości anatomiczne,
  • niedobory witamin,
  • leki.

Diagnoza i leczenie SIBO

SIBO niełatwo zdiagnozować – podobne objawy występują przy wielu rożnych dolegliwościach

SIBO może występować także „w parze” z innymi schorzeniami, np. endometriozą, która wywołuje podobne objawy. Przez to wystawienie poprawnej diagnozy może być jeszcze trudniejsze i wymagać czasu.

No dobrze, ale jak wygląda leczenie SIBO już po postawieniu diagnozy?

Celem leczenia SIBO jest zmniejszenie liczby bakterii w jelicie cienkim – to powoduje ustąpienie objawów. Głównym sposobem jest leczenie w pierwszej kolejności choroby powodującej SIBO lub usunięcie czynników wspierających.

Jeśli to nie jest możliwe, drugą opcją leczenia SIBO jest antybiotykoterapia.

Jeśli natomiast SIBO jest skutkiem zmian anatomicznych trwałe wyleczenie jest możliwe wyłącznie dzięki zabiegowi chirurgicznemu.

SIBO – leczenie naturalne, czyli jak łagodzić objawy

Na etapie leczenia warto łagodzić objawy SIBO, wprowadzając zdrową dietę i lekką aktywność fizyczną, skoncentrowaną na pracy z brzuchem. Można uznać to za rodzaj leczenia naturalnego, jednak nie wystarczy do całkowitego wyleczenia.

U części pacjentów (szczególnie cierpiących na zespół jelita drażliwego) może pomóc ograniczenie spożycia produktów wzdymających, nasion roślin strączkowych, suszonych owoców, grzybów, produktów pszenicznych, mleka i produktów mlecznych, a także niektórych rodzajów orzechów, ziół i przypraw oraz substancji słodzących.

Aktywność fizyczna w leczeniu i profilaktyce SIBO

Aktywność fizyczna nie jest może lekiem na SIBO, ale warto wykorzystać ją jako wsparcie w leczeniu, a także stosować profilaktycznie. .

Promowane przeze mnie LPF pozwala na wsparcie terapii, leczenia oraz pozbycie się współistniejących symptomów – np. wzdęć czy zaparć. Sprawdza się też doskonale w walce z zaburzeniami trawienia, bólami brzucha, wzdęciami i zaparciami. 

Oznacza to, że regularna praktyka pozwala zredukować nieprzyjemne objawy zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego i poprawić swoje samopoczucie podczas diagnozy i leczenia.

Podkreślam jednak, że LPF hipopresja powinna być wsparciem w leczeniu, a nie głównym lub jedynym działaniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wprowadzenia zmian w diecie – to ważny dodatek, ale nadal dodatek do badań, leczenia antybiotykowego czy zabiegu chirurgicznego.

Jak wykorzystać aktywność fizyczną we wsparciu leczenia? LPF hipopresja

Ponieważ zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego często występuje wspólnie z endometriozą, dla złagodzenia objawów można zacząć właśnie od ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet dotkniętych endometriozą. Wykorzystanie ćwiczeń łączących trening oddechowy i posturalny pozwolą zmniejszyć wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz bóle brzucha.

Warto wiedzieć, że LPF hipopresja wywodzi się z treningu medycznego, wykorzystywanego jako element terapii uroginekologicznej oraz w terapii blizn. Dziś metoda ta jest promowana jako forma profilaktyki zdrowia kobiet i uzupełnienie treningu funkcjonalnego, należy jednak pamiętać o jej zbawiennym wpływie na „kobiece problemy” oraz dolegliwości występujące w obszarze jamy brzusznej i dna miednicy.

Jeśli więc Twoje dolegliwości wskazują na SIBO, a problemy z brzuchem nasilają się, zacznij praktykować LPF hipopresję już podczas diagnozy i na wczesnym etapie leczenia. Dzięki temu złagodzisz przykre objawy i przyspieszysz powrót do zdrowia.

Sprawdź platformę treningową LPF Polska i regularnie wykorzystuj metodę LPF w codziennym treningu!

Jako certyfikowana instruktorka oraz ambasadorka metody LPF w Polsce, chciałabym abyś wspólnie ze mną:

 

  1. Nauczyła się  jak w  bezpieczny sposób dla swojego ciała rozpocząć praktykę zgodną z metodą LPF
  2. Wytłumaczę Ci dlaczego metoda LPF to holistyczna metoda opierające się na reedukacji oddechowej i posturalnej wykorzystująca biomechanikę naszego ciała oraz połączenia anatomiczne wpływająca mocno na wygląd Twojego brzucha oraz zdrowie mięśni dna miednicy.
  3. Nauczę Cię ćwiczeń oraz technik aby zaradzić Twoim problemom kobiecym, takim jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni brzucha, zaburzenie statyki narządu rodnego, bóle – wynikające z obecności blizn i  zrostów  w jamie brzusznej – tak to  one mogą być przyczyną problemów z wypróżnianiem, bolesnych stosunków czy bolesnego współżycia.
  4. Jeżeli jesteś po porodzie to zdecydowanie są to ćwiczenia dla Ciebie – odczekaj 6 tyg po porodzie naturalnym lub 12 tyg po cesarskim cięciu.

Potrzebujesz jedynie wygodnego stroju  oraz matę do ćwiczeń.

 

Ćwiczenia z sesji początkującej LPF oczywiście możesz  możesz łączyć  z własnym treningiem np joga, pilates czy treningiem siłowym

Przedstawione informacje i ćwiczenia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy, nie stanowią same w sobie terapii i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub lekarza.

Trening wykonujemy co drugi dzień  a po miesiącu zwiększamy intensywność ćwiczeń.

Nazywam się Anna Łukasik

Jestem fizjoterapeutką  uroginekologiczną oraz pierwszą w Polsce instruktorką ćwiczeń Low Pressure Fitness.

Ostatnie 10 lat spędziłam mieszkając i
pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii. Chciałabym zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.