[DIY] namiot bezcieniowy

Wiele razy słyszałam pytania o fotografowanie biżuterii i zwykle odpowiedź brzmiała „kup namiot bezcieniowy i minimum 2 mocne lampy” lub „wykorzystaj światło słoneczne – idź na dwór lub rozstaw się na parapecie”. Oczywiście te odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe, ale…

Biżuterię robię hobbystycznie, więc inwestowanie w namiot i lampy wyłącznie do tego celu mi się nie uśmiecha. Polowanie na światło na parapecie, szczególnie zimą, jest nieco irytujące. A wychodzenie na dwór… no błagam. Dlatego wymyśliłam coś innego i postanowiłam się tym podzielić z pomocą Justyny z Githago Art .

Potrzebne materiały:

 • ok. 10 kartek białego papieru xero (im lepszej jakości tym lepiej)
 • taśma klejąca
 • nożyczki
 • aparat z zewnętrzną lub wbudowaną lampą błyskową

annalukasikpl_0009

 1. Cztery kartki sklejamy ze sobą taśmą tak, aby nie było między nimi żadnego odstępu – mogą się na siebie nakładać, chociaż ja tak akurat nie robię. Wersja dla leniwych: nie sklejać tylko ułożyć.

annalukasikpl_0009-2

2. Kładziemy arkusz taśmą do dołu. Zamiast takiego arkusza możemy wykorzystać też dowolną białą/szarą tkaninę lub brystol. Wtedy odpada nam korekta linii w programie. Ja nie mam takich materiałów, więc…

3. Na środek arkusza kładziemy jeszcze jedną luźną kartkę A4. Możecie też pokombinować z innymi kolorami na podkład, ale może to powodować problemy z barwą.

4. Robimy rulon z kilku kartek sklejonych taśmą po stronie zewnętrznej :). I stawiamy na naszym podkładzie.

annalukasikpl_0009-3

5. Na środek luźnej kartki ustawiamy fotografowany obiekt.

annalukasikpl_0009-4

6. Fotografujemy z lampą błyskową (przy błyszczących elementach warto wykorzystać też filtr polaryzacyjny). Dyfuzor na lampę lub odbicie światła od białego sufitu też nie zaszkodzi.

Jeżeli chcemy zwiększyć kąt fotografowania to po prostu wycinamy sobie okienko w rulonie.

annalukasikpl_0009-6

7. W programie graficznym usuwamy zbędne linie i obrabiamy zdjęcie wedle uznania.

annalukasikpl_0009-5

Naszyjnik githagoart.com – fotografia bez obróbki 

annalukasikpl_0009-8

Naszyjnik githagoart.com – fotografia po ekspresowej obróbce

annalukasikpl_0009-7

Kolczyki githagoart.com

annalukasikpl_0009-9

Kolczyki githagoart.com

 

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to może najbardziej profesjonalna metoda, ale do wykorzystania amatorskiego godna wypróbowania. W zależności od fotografowanego obiektu może wymagać modyfikacji – np zmiany kształtu na bliższy półkuli lub wykorzystania folii aluminiowej, która lepiej odbija światło.

Ciekawa jestem Waszych efektów! Zachęcam do wrzucania linków do pokazania Waszych postępów z fotografią:)

 

A tutaj znajdziecie kolejną część – jak fotografować bez lampy.

Najnowsze wpisy

komentarzy 6

 1. 19/01/2016
  Odpowiedz

  Cały czas zbieram się do tego, żeby wyczarować coś takiego 🙂 gdyby tak użyć brystolu, to byłoby mniej zabawy w programie graficznym, ale racjonalnie myśląc – samej nie chciałoby mi się taszczyć ze sobą dużej tuby makulatury, żeby zrobić taki „namiot”. Zmotywowałaś mnie do działania, dzięki! 🙂

  • admin
   20/01/2016
   Odpowiedz

   Brystol oszczędzi trochę czasu – to pewne. Natomiast ja nawet nie mam gdzie tego trzymać – nie wspominając jak bardzo chce mi się iść po niego do sklepu 😀 🙂

   Koniecznie pochwal się efektami i uwagami! 🙂

 2. Bardzo fajny i przydatny materiał. Z pewnością przyda się każdemu, kto tworzy rękodzieło. Zastanawiam się, w jaki sposób można wykorzystać namiot bezcieniowy do większych prac, np pudełko decopuage ?

  • admin
   20/01/2016
   Odpowiedz

   Dziękuję 🙂

   To zależy od rozmiaru pudełka – można spróbować po prostu wykonać coś odpowiednio większego (np. użyć brystolu, jak wspomniała Kinga). Albo zrobić miniblendy z folii aluminiowej i ustawić je w odpowiednich miejscach metodą prób i błędów.

   Ostatnio na jakimś filmiku podpatrzyłam jak można szybko zrobić malutką blendę – po prostu owinąć pogniecioną folią aluminiową sztywną kartkę papieru.

   Trzymam kciuki za próby!

  • admin
   18/04/2016
   Odpowiedz

   Aniu, wystarczy dowolna taśma – sugerowałabym jedynie, aby była przezroczysta, żeby nie wpłynęła na barwę światła przypadkiem, gdyby się kolor przebił. Generalnie ma to się po prostu utrzymać ze sobą na czas zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *